::. فریاد .::

" در زمانه ای که فریاد است رسالت ، چه بیزار کننده اند کسانی که سکوت می کنند برای منفعت "

::. فریاد .::

" در زمانه ای که فریاد است رسالت ، چه بیزار کننده اند کسانی که سکوت می کنند برای منفعت "

::. فریاد .::

*** اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابیطالب***
حامد رضایی هستم. کارشناسی علوم سیاسی را در دانشگاه تهران خواندم . برای ارشد به دانشکده علوم اجتماعی همان دانشگاه کوچ کرده و "دانش اجتماعی مسلمین" خواندم.

از میان کتابها
چه پراکنده! و ناچار چه سلطه پذیر!

از میان همه سرزمین هایی که زیر چکمه این حضرات ( اروپاییان) تخت قاپو شدند، آفریقا پذیراتر بود و امیدبخش تر. و می دانید چرا؟ چون علاوه بر مواد خامی که داشت ( و فراوان: طلا، الماس، مس، عاج و خیلی مواد خام دیگر) بومیانش بر زمینه هیچ سنت شهرنشینی، یا دینی گسترده، قدم نمی زدند. هر قبیله ای برای خودش خدایی داشت و رئیسی و آدابی و زبانی. و چه پراکنده! و ناچار چه سلطه پذیر!...
اما ما شرقی های خاورمیانه، نه چنان پذیرا بودیم و نه چنین امیدبخش. چرا؟ اگر بخواهم خودمانی تر باشم، یعنی از «خودمانی تر» حرف بزنم، باید بپرسم چرا ما شرقی ها پذیرا نبودیم؟ می بینید که جواب در خود سوال مندرج است. چون در درون کلیت اسلامی خود، ظاهرا شیئی قابل مطالعه نبودیم. به همین علت بود که غرب در برخورد با ما، نه تنها با این کلیت اسلامی درافتاد( در مساله تشویق خون آلود تشیع در اوان صفویه – در اختلاف انداختن میان ما و عثمانی ها – در تشویق از بهائی گری در اواسط دوره قاجار – و دست آخر در مقابله با روحانیت شیعی در بلوای مشروطیت به بعد...) بلکه کوشید تا آن وحدت تجزیه شده از درون را که فقط در ظاهر کلیتی داشت، هرچه زودتر از هم بدرد. و ما را نیز همچون بومیان آفریقا، نخست بدل به ماده خام کند و پس از آن به آزمایشگاهمان ببرد. اینجوری بود که در فهرست همه دائره المعارف هایی که غربی ها نوشتند، مهمترینش «دائره المعارف اسلامی» است. ما خودمان هنوز در خوابیم. 
ولی غربی مرا در این دائره المعارف پای آزمایشگاه برده است. آخر هند نیز جایی در حدود آفریقا بود. با آن «تبلبل اَلسُن» و پراکندگی نژادها و مذهب ها. آمریکای جنوبی هم که یکسره از دم شمشیر اسپانیایی ها مسیحی شد و اقیانوسیه هم که خود مجمع الجزایری بود، یعنی بهترین حوزه ایجاد اختلاف ها. 
جلال آل احمد / غرب زدگی، ص 30 -33

***بایگانی گردگیری کتابخونه***

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

جهان اسلام تشنه «جامعیت» اقبال لاهوری

چهارشنبه, ۱ شهریور ۱۳۹۶، ۰۵:۵۸ ق.ظ

منتشرشده در روزنامه قدس

 

حتی اگر سخن شکیب ارسلان نویسنده شهیر عرب را نپذیریم که «اقبال بزرگترین متفکری است که جهان اسلام در طول هزار سال اخیر به وجود آورده است»، نقش بی‌بدیل او در تفکر نوین اسلامی را نمی‌توانیم منکر شویم. با کمال تاسف باید گفت که جهان اهل‌سنت پس از اقبال لاهوری، متفکر دیگری در حد و اندازه او به خود ندید، متفکری که چون اقبال دارای تفکری جامع و منظومه‌ای باشد.

اقبال پروژه احیای تمدن اسلامی را از مسیری «فلسفی» پی می‌گرفت. و همین نکته بود که او را در میان مصلحان معاصر جهان اسلام متمایز می‌کند. او دوری از عقل‌گرایی را یکی از عوامل مهم انحطاط مسلمین می‌داند. اقبال می‌گفت دین باید بر عقل استوار و متکی شود. به همین دلیل به احیای عنصر «اجتهاد» بسیار اهمیت می‌داد.

اقبال معتقد بود باید اجتهاد و تلاش جدیدی در نوفهمی و بازفهمی نظام عقیدتی و شریعت اسلام صورت گیرد. به نظر او فقه که باید ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه را روشن کند به تدریج و تا این زمان به اجتهادهای پراکنده تبدیل شده و نمی‌تواند یک وحدت نظام یافته‌ای را شکل دهد تا پاسخگوی نیازهای سیاسی اجتماعی زمان باشد. (1) به اعتقاد او ساختار فقهی و اصولی کنونی جهان اسلام قابلیت حل مسائل مسلمانان در دوران جدید را ندارد و باید خود این ساختار بازسازی شود.

اقبال میان رویکرد فلسفی خود و عرفان نیز جمع می‌کند و این یکی دیگر از نقاط قوت اوست. شهید مطهری درباره اقبال می‌گوید: از جمله مزایای اقبال این است که برخلاف سایر پرورش یافتگان فرهنگ غرب شخصا معنویت‌گراست واز بعد روحی،عرفانی واشراقی نیرومندی برخورداراست؛ ازاین رو برای عبادت و ذکر و فکر و مراقبه و محاسبة‌النفس و بالاخره سیر و سلوک و معنویت و آنچه امروز آن را «درون‌گرایی» می‌خوانند و احیانا تخطئه می‌نمایند ارزش فراوان قائل است و از جمله مسائلی که در احیای فکر دینی طرح می‌کند این مسائل است. اقبال، احیای فکر دینی را بدون احیای معنویت اسلامی بی‌فایده می‌شمارد.

اشراقی‌گری اقبال برخاسته از سنت فکری شبه قاره است. در واقع در شبه قاره نمی‌شود معنویت‌گرا نبود! با این حال او در دام رویکردهای انزواگرایانه صوفیانه نیفتاده و حتی به نقد جدی آن می‌پردازد. او علاوه بر نقد عقل‌گریزی مسلمانان، تصوف زاهدانه و عزلت‌گزین را نیز نقد می‌کند و این مسئله را هم از دلایل انحطاط مسلمین می‌داند.

از دیگر نقاط قوت اقبال این است که تفکر و عمل را با هم تلفیق کرده واندیشه‌ای معطوف بر عمل ساخته است. اقبال می‌گوید قرآن عمل را بر فکر ترجیح می‌دهد. همین مسئله بود که سبب شکل گیری تمدن اسلامی شد. ولی متاسفانه بعدها علمای مسلمان بر ذهن و فکر بیش از عمل تکیه کردند. او با تکیه بر این مبنا، خود را در کنج کتابخانه‌ها محبوس نمی‌کند و سعی می‌کند مستقیما وارد میدان مبارزه و عمل شود. مبارزه با استعمار انگلستان و تلاش در جهت شکل‌گیری کشوری اسلامی به نام «پاکستان» از مهم‌ترین فعالیت‌های سیاسی او بوده است. اقبال را به درستی «معمار پاکستان» نامیده‌اند.

«جامعیت» فکر اقبال مسئله‌ای به شدت باارزش است که او را به تفکر انقلاب اسلامی نزدیک می‌کند. گفتمان امام خمینی «ره» گفتمانی به تمام معنا جامع است. امام هم عقل‌گرا بود، هم عارف، هم انقلابی، هم استکبارستیز، هم بنیادگرا و هم ضدطائفی گری.
وقتی این‌ها «همه با هم» جمع شود می‌تواند خمینی‌ای بسازد که با انقلابش خواب را بر چشم جهانخواران حرام می کند. اقبال لاهوری تقریبا تمام این ویژگی‌ها را دارد اماسایر جریان های جهان اسلام از این جامعیت محرومند و شاید به همین خاطر است که نتوانسته‌اند چون امام موفق باشند.
سکولارهاازاین ویژگی‌ها فقط عقل‌گرایی را دارند و تا حدی ضدطائفی‌گری. قومی‌عربی‌ها فقط استکبارستیزی‌اش را دارند و بنیادگرایی اسلامی‌اش را ندارند. سلفی‌های جهادی بنیادگرایی و انقلابی‌گری‌اش را دارند اما عقل‌گرایی و ضدطائفی‌گرایی‌اش را خیر. صوفی‌ها عرفان را دارندولی فاقد روحیه انقلابی واستکبارستیزی‌اند.

جریان مهم دیگر اخوان المسلمین است. داخل اخوان گروه‌های مختلفی هستند که هریک بخشی از این ویژگی‌ها را دارند و بخشی دیگر را ندارند.
مولفه‌های گفتمانی انقلاب اسلامی در جریانات مختلف جهان اسلام پراکنده است. این یعنی هیچ جریانی در جهان اسلام نداریم که کاملا با ما همسو باشد و البته هیچ جریانی نداریم که هیچ اشتراکی با ما نداشته باشد.
این یعنی اگر ما مدیریت خوبی داشته باشیم، جامعیت این گفتمان می‌تواند به ما کمک کند تا با همه جریان‌ها از در تعامل و همکاری درآییم و اگر این هنر را نداشته باشیم اتفاقا همین جامعیت باعث می‌شود که با همه جریانات به مشکل بربخوریم. چراکه درست است با همه جریانات اشتراکاتی داریم ولی در ضمن آن اختلافاتی هم با هم داریم.
پس هم این ظرفیت را داریم که «همه» را زیر چتر انقلاب اسلامی داشته باشیم و هم این امکان که «همه» را از خود برانیم!
اگر سایر جریانات اسلامی نیز جامعیت فکر اقبال لاهوری را داشتند، تعامل ما با آنها راحت‌تر بود و اگر این تعامل مثبت شکل گرفته و ادامه می‌یافت، احتمالا جهان اسلام اوضاعی به مراتب بهتراز چیزی را داشت که اکنون دارای آن است.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی