::. فریاد .::

" در زمانه ای که فریاد است رسالت ، چه بیزار کننده اند کسانی که سکوت می کنند برای منفعت "

::. فریاد .::

" در زمانه ای که فریاد است رسالت ، چه بیزار کننده اند کسانی که سکوت می کنند برای منفعت "

::. فریاد .::

*** اللهم اجعلنا من المتمسکین بولایه علی ابن ابیطالب***
حامد رضایی هستم. کارشناسی علوم سیاسی را در دانشگاه تهران خواندم . برای ارشد به دانشکده علوم اجتماعی همان دانشگاه کوچ کرده و "دانش اجتماعی مسلمین" خواندم.

از میان کتابها
چه پراکنده! و ناچار چه سلطه پذیر!

از میان همه سرزمین هایی که زیر چکمه این حضرات ( اروپاییان) تخت قاپو شدند، آفریقا پذیراتر بود و امیدبخش تر. و می دانید چرا؟ چون علاوه بر مواد خامی که داشت ( و فراوان: طلا، الماس، مس، عاج و خیلی مواد خام دیگر) بومیانش بر زمینه هیچ سنت شهرنشینی، یا دینی گسترده، قدم نمی زدند. هر قبیله ای برای خودش خدایی داشت و رئیسی و آدابی و زبانی. و چه پراکنده! و ناچار چه سلطه پذیر!...
اما ما شرقی های خاورمیانه، نه چنان پذیرا بودیم و نه چنین امیدبخش. چرا؟ اگر بخواهم خودمانی تر باشم، یعنی از «خودمانی تر» حرف بزنم، باید بپرسم چرا ما شرقی ها پذیرا نبودیم؟ می بینید که جواب در خود سوال مندرج است. چون در درون کلیت اسلامی خود، ظاهرا شیئی قابل مطالعه نبودیم. به همین علت بود که غرب در برخورد با ما، نه تنها با این کلیت اسلامی درافتاد( در مساله تشویق خون آلود تشیع در اوان صفویه – در اختلاف انداختن میان ما و عثمانی ها – در تشویق از بهائی گری در اواسط دوره قاجار – و دست آخر در مقابله با روحانیت شیعی در بلوای مشروطیت به بعد...) بلکه کوشید تا آن وحدت تجزیه شده از درون را که فقط در ظاهر کلیتی داشت، هرچه زودتر از هم بدرد. و ما را نیز همچون بومیان آفریقا، نخست بدل به ماده خام کند و پس از آن به آزمایشگاهمان ببرد. اینجوری بود که در فهرست همه دائره المعارف هایی که غربی ها نوشتند، مهمترینش «دائره المعارف اسلامی» است. ما خودمان هنوز در خوابیم. 
ولی غربی مرا در این دائره المعارف پای آزمایشگاه برده است. آخر هند نیز جایی در حدود آفریقا بود. با آن «تبلبل اَلسُن» و پراکندگی نژادها و مذهب ها. آمریکای جنوبی هم که یکسره از دم شمشیر اسپانیایی ها مسیحی شد و اقیانوسیه هم که خود مجمع الجزایری بود، یعنی بهترین حوزه ایجاد اختلاف ها. 
جلال آل احمد / غرب زدگی، ص 30 -33

***بایگانی گردگیری کتابخونه***

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

احمدی نژاد شخصیتی جهانی است. یک عدالتخواه با شهرتی جهانی و به شدت محبوب در میان استکبارستیزان و مستضعفان عالم. شاید در میان پابرهنگان و مستضعفان دنیا هیچ سیاستمدار ایرانی چون احمدی نژاد شناخته شده نباشد. او در دوران ریاست جمهوری اش توانست ثابت کند که از جنس مستضعفین است و در سطح بین الملل پروژه ای ندارد جز احقاق حقوق پایمال شده مغضوبین سرمایه داران زالوصفت. او توانست برادری خود را به پابرهنه ها اثبات کند هرچند شاید در عمل آنچنان که خود می خواست موفق نبود.

جنس احمدی نژاد با همه سیاستمداران فرق داشت و این را مردم زخم خورده از استعمار به خوبی می فهمیدند. نه ادبیاتش شبیه سیاست پیشگان منافق بود و نه رفتارش به تعارفات دیپلماتیک شباهتی داشت.
محبوبیت احمدی نژاد در خارج از کشور همچون ریاست جمهوری اش به اتمام نرسید. سفر یکی دو سال قبل او به ترکیه نشان داد که او نه تنها در قلب حلبی آبادنشین های عالم نفوذ دارد که نخبگان عدالتخواه نیز به شدت دوستش دارند.

چرا احمدی نژاد از این ظرفیت عظیم استفاده نمی کند؟ او می تواند یک فعال بین المللی فوق العاده برجسته باشد که فعالیت های مردمی اش، چون رفتارهای دوران ریاست جمهوری اش، شبانه روز روی اعصاب آمریکایی ها باشد.
احمدی نژاد الآن باید در میان پوست به استخوان چسبیده های آفریقایی حرف از ستاندن حقوق مستضعفین از مستکبرین بزند و گفتمان انقلاب اسلامی را پیش ببرد. او اکنون باید با مدد از شهرت اش رسانه های جهانی را به میان کودکان مبتلا به سوءتغذیه یمنی ببرد تا فریاد ظلم ستیزی شان را به گوش جهانیان برساند.
جای احمدی نژاد اینجا و در گوشه ای از محله نارمک نیست. آغوش اکتیویست ها و ان جی اوهای ضدظلم عالم به روی احمدی نژاد باز است.

احمدی نژاد باید از این کشور به آن کشور و از این دانشگاه به آن دانشگاه سفر کند و چون شخصیتی فراملیتی، آرمان های بر زمین مانده حضرت روح الله را که در میان دیپلمات های ما نماینده ای ندارد، در فضای بین الملل سردست بگیرد. او می تواند فارغ از تمام مصلحت سنجی های دستگاه های رسمی و به شکلی کاملا مردمی و غیردولتی گفتمان عدالتخواهانه انقلاب اسلامی را جلو ببرد. کیست که نداند در جهان امروز نقش فعالیت های غیردولتی و مردمی بیشتر از فعالیت های دولتی تاثیر نداشته باشد، کم تاثیرتر نیست.
باور کنید هیچ کس در ایران چون احمدی نژاد چنین توانایی ای ندارد. شخصا نقدهای زیادی به رفتار احمدی نژاد خصوصا در حوزه سیاست داخلی دارم و احمدی نژادی نیستم ولی نمی توان منکر ظرفیت عظیم او در حوزه بین الملل شد.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی